JA just det ja... Körde skördare några timmar från morgonen sen for jag iväg på nån slags älgskadeexkursion eller vad man ska kalla det.
Iaf så ska sveaskog göra ett försöksområde där vi jobbar som går ut på att försöka minska betesskadorna som orsakas av skogens konung älgen. Är enorma problem med betesskador, vissa ungskogar är bara skit så nånting skulle behöva göras.
Är lite svårt också, funkar nog inta att bara skjuta ner stammen, då det ändå fyller på med vandringsälgar norrifrån.

Iaf så sen då nästa vinter då vi närmar oss vintern/vårvintern då älgarna börjar få det svårt med mat i det här området så ska vi väl försöka vara där och avverka tallskog helst, då vill dom att vi ska försöka sprida ut tallriset, speciellt toppen och inte köra över det, gärna lägga upp det på en sten eller nånting så det är lättåtkomligt för älgen och hoppas att man på det viset lyckas locka dit dom istället för att dom ska äta upp all ungskog.
Samt då dom röjer så kanske man kapar i midjehöjd för att skapa viltfoder osv.

Är ändå lite skeptisk mot att det ska funka, men det är helt rätt att försöka med nånting för det är på tok som det ser ut på vissa håll.
Är nog helt enkelt för mycket älg iaf på vintern, men det lär ju visa sig när dom inventerar.

2 kommentarer | Läst 2602 ggr

Mer om bloggaren

Valmet 890

Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum!
Firar 10 år som aktiv medlem på skogsforum!

Blev medlem: sön 16 dec 2007, 18:01

Kommentarer

av Torparn79 tor 18 jun 2009, 18:07
Valmet 890 skrev:Iaf så ska sveaskog göra ett försöksområde där vi jobbar som går ut på att försöka minska betesskadorna som orsakas av skogens konung älgen. Är enorma problem med betesskador, vissa ungskogar är bara skit så nånting skulle behöva göras.
Är lite svårt också, funkar nog inta att bara skjuta ner stammen, då det ändå fyller på med vandringsälgar norrifrån.

hmm...
en berlinmur i lightformat..
viltstängsel i sockengränsen.. :-??
av Valmet 890 mån 22 jun 2009, 17:15
JO jag sa det det enda som kanske hjälper är nog viltstängsel runt ;) Men älgarna måste ju också få mat, man skulle få dom dresserade så dom äter bara det som ska röjas bort :P